Menü Kapat

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatı, obezite sorunu olan kişilerin genel anestezi altında kilo vermelerini sağlayan güvenli ve etkili bir cerrahi kilo verme yöntemidir.

Laparoskopik cerrahi günümüzde en sık kullanılan ameliyattır ve laparoskop ile yapılır, yani ameliyat karın üst kısmındaki küçük bir kesiden gerçekleştirilecektir.

İşlem, midenin yaklaşık yüzde 80’inin çıkarılmasını içerir, böylece geri kalanı tüp şeklinde kalır, bağırsaklarda herhangi bir değişiklik yapılmaz.

Türkiye’de Mide Tüpü ile
midenin boyutu küçülür ve bir kişinin yiyebileceği yiyecek miktarı sınırlıdır. Ayrıca midenin alınan kısmı açlık hormonunun üretildiği bölgeyi içerir.

Bu alana girmek, gıda alımını azaltarak kilo vermeye ve insanları uzun süre tok tutmaya yardımcı olan hormonal değişiklikleri tetikler. Hormonal değişiklikler ayrıca yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi obezite ile ilgili sağlık sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur.

Bir başka tanıma göre ise laparoskopik cerrahi ile midenin yemek borusu ve bağırsakların devamlılığını sağlayan boru şeklindeki kısmı korunacak ve mide gövdesinin büyük bir kısmı çıkarılacaktır.

Ameliyatta midenin en çok uzayan ve genişleyen ve iştahı yöneten kısmı çıkarılır. Bu ameliyatın temel amacı mide hacmini azaltarak gıda alımını azaltmaktır.

Ayrıca midenin çıkarılan kısmından salgılanan Ghrelin adlı hormon sayesinde iştah kontrolü ve tokluk hissi üzerinde oldukça etkili bir ameliyattır.

Normal bir bağırsak yolunu koruduğu için daha fizyolojik bir yöntemdir ve besinlerin emilim bozukluğundan dolayı komplikasyonlara neden olmaz.

Son yıllarda bu yöntem sadece etkili bir obezite cerrahisi olarak görülmüş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?
Tüp mide ameliyatı, genellikle vücut kitle indeksi çok yüksek olan veya kalp veya akciğer sorunları gibi çeşitli durumlar nedeniyle gastrik bypass gibi daha uzun bir prosedürün risk altında olduğu kişiler için uygun bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda her iki işlem de kademeli olarak gerçekleştirilir.

Tüp mide ameliyatından yaklaşık 12 ila 18 ay sonra ikinci adım olarak gastrik bypass ameliyatı kullanılabilir. Bu işlem aynı zamanda ince bağırsağın boyutunu küçültmeyi de içerir. Bu dönemde hastanın önemli kilo kaybı nedeniyle. ameliyattan kaynaklanan komplikasyon riski büyük ölçüde azalır ve karaciğer boyutundaki azalma nedeniyle skar dokusu oluşumu olasılığı da azalır.

Tüp mide Türkiye yeterlilikleri

Dünyanın en popüler obezite ameliyatı olan tüp mide ameliyatı hakkında merak edilenleri aşağıda listeledik.

Tüp mide Türkiye yeterlilikleri
Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş arası kişilere yapılmaktadır. Bir kişinin mide ameliyatına uygun aday olabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen vücut kitle indeksi (BKİ) değerlerinin 30 ve üzeri olması gerekmektedir.
Tüm prosedür laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilir.
Hastalar tipik olarak fazla kilolarının yaklaşık %70-80’ini 12-18 ay içinde kaybederler.
Yüksek tansiyon ve uyku apnesi gibi ilişkili durumlar genellikle hızla iyileşir.
Ameliyata hazırlık süreci ve olası komplikasyonlar her zaman hastaya özeldir.
Ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gerekenler, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınızın tamamen yeniden düzenlenmesi gerekiyor.
Tüp mide ameliyatı, karın delinerek çok küçük kesilerle yapılır. Bu kesiler milimetredir.
Ameliyat kapalı bir yöntemle yapıldığından karın bölgesinde sadece çok küçük kesi izleri kalır. Bu çizgiler birkaç ay içinde tamamen görünmez hale gelir.

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?
İşlemin tamamı laparoskopik (kapalı) cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahi çok sayıda küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir. Bu kesilerden açılan portlar karına ulaşmak için el aletleri için kullanılır. Bunlardan biri video kameraya bağlı cerrahi teleskop, diğerleri ise özel cerrahi aletlerin tanıtılması içindir. Cerrah, ameliyatı bir video monitöründe izler. Deneyimli bir laparoskopik cerrah, tecrübesiyle birçok işlemi açık cerrahide olduğu gibi laparoskopik olarak gerçekleştirebilir.

Karbon Dioksit Gazı
Karın içine karbondioksit gazı verilerek karın şişirilir. Daha sonra karın içine girmek için trokar adı verilen özel bir alet kullanılır. İlk olarak, kalan mide genişliğini ayarlamak için ağızdan mide çıkışına bir silikon tüp yerleştirin. Mideyi, damarları ve bitişik dalağı çevreleyen yağ dokusundan ayrılır. Daha sonra midenin fazla olan kısmı kesilerek zımba adı verilen özel cihazlarla ayrılır. Hala yaklaşık 80-150 ml’lik bir mide hacmi var.

Ayrılan bu kısım karın içinden alınarak patolojiye gönderilir. Daha sonra kesilen ve zımbalanan kısımda kanama kontrol edilir. Bunun için ek metal klipsler kullanılabilir veya gerekirse ek dikişler yerleştirilebilir. Ayrıca gerekirse kanamayı azaltmak için yara bölgesine bazı özel ilaçlar uygulanabilir. Daha sonra biriken sıvıları çıkarmak için ameliyat bölgesine silikon bir dren yerleştirilir. Yara bölgesi estetik olarak kapatılır ve operasyon sonlandırılır.

Tüp Mide Ameliyatının Olası Riskleri Nelerdir?
Tüp mide ameliyatında her bir cerrahi işlemin içerdiği ortak riskler de etkilidir. Profesyonel ekip operasyon öncesi, sırası ve sonrasında her zaman yanınızda olmalıdır.

Bu operasyona özgü olası komplikasyonlar, hastanın kilosuna bağlı olarak bacak toplardamarlarında oluşan pıhtıların mobilizasyonu, özellikle dikişlerdeki kaçaklar ve buna bağlı apseler nedeniyle oluşabilecek solunum problemleri olup %1 oranında görülür.

Bu azalmanın nedeni işlemin yaygınlaşması, deneyimli merkez ve cerrah sayısının artması ve kullanılan teknolojinin ilerlemesidir.

Tüp mide ile kaç kilo verilir?
Tüp mide ameliyatından sonra çoğu hasta tamamen zayıflar. Genel olarak, kilo verme oranı fazla kilonun yaklaşık %70’i kadardır. Zayıflamanın çoğu ilk yılda olur. Önümüzdeki yıl, biraz daha kilo kaybı olacak. İki yıl sonra ağırlık genellikle sabit kalır. Örneğin 160 cm boyunda ve 124 kg olan bir hasta için ideal kilo üst sınırı 64 kg, fazla kilosu ise 60 kg’dır. Bu, hastanın fazla kilolarının %70’ini kaybetmesi anlamına gelir, yani 42 kilo kaybederek 82 kiloya düşer.

Neredeyse imkansız
Tüp mide ameliyatı sonrası kilo vermemek neredeyse imkansızdır. Tamamen ideal kilosuna düşen hastalar olduğu gibi kilo vermede yetersiz kalan hastalar da olabilir. Geniş hasta gruplarının takip raporlarında uzun süreli zayıflama oranı %85-90 civarındadır. Az sayıda hasta, uzun bir süre boyunca tekrarlayan kilo artışı yaşayabilir. Eski ağırlığa dönme olasılığı %1’dir.

Tüm obezite ameliyatlarında olduğu gibi tüp mide ameliyatı için de garanti edilen sabit bir kilo verme değeri yoktur. Tüp mide ameliyatı şaşırtıcı bir şekilde İştahı düşürür, yeme hızını ciddi şekilde yavaşlatır. Sonuç olarak, bir öğünde yenebilecek yiyecek miktarı büyük ölçüde azalır. Kolayca zayıflamaya başlayan hastaların psikolojileri hızla olumluya döner. Kısa sürede kısıtlı günlük yaşam, yetersiz beslenme ve hareketsizlik döngüsü kırılır. Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak mümkün hale gelir. Ameliyat sonrası günlük yaşamı düzenli, dengeli beslenen ve spor yapan hastalarda daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?
Ortalama bir yılda %40-70 kilo kaybı, operasyon sırasında mide giriş ve çıkış valflerinde değişiklik olmaması nedeniyle mide fonksiyonunun korunması, ince bağırsakta değişiklik yapılmadığı için düşük vitamin ve mineral eksikliği olasılığı gibi sorunlar Bu operasyonun avantajları olarak sayılabilir.

Tüp mide ameliyatının bu avantajlarına ek olarak, işlemin laparoskopik yöntemlerle yapılması, işlem sonrası daha az ağrı kesici ihtiyacı, daha az enfeksiyon riski, daha hızlı iyileşme ve günlük aktivitelere dönüş, ciltte çok küçük kesiler ve daha az hastane gibi avantajlar da sağlar. kalmak.

Türkiye’de Tüp Mide Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?
Türkiye’de Tüp Mide Maliyeti, Masa başı işi olanlar ameliyattan 7-10 gün sonra işlerine dönebilirler. Ağır işi olanlarda kısıtlama ameliyattan sonraki 3. haftaya kadar sürer. 7. günden sonra işe dönenlerin karın duvarını sıkıştıran hareketlerden de kaçınmaları gerekir.

Taburcu olan hastanın hızlı bir şekilde günlük hayatına dönmesi arzu edilir. Günlük aktiviteler emboli riskini azaltacaktır. Laparoskopik mide küçültme ameliyatı, kapalı yöntem sayesinde hastaların hızla günlük hayatlarına dönebildikleri bir ameliyattır.

Kapalı cerrahi operasyonlarda cilt üzerinde yaklaşık yarım santimlik küçük kesiler bulunur ve gizli dikiş olan bu kesiler bir hafta sonra tamamen iyileşir.

Türkiye’de kol ameliyatı, küçülen midenin dikişleri yaklaşık on gün içinde tamamen iyileşir.

Yani hastalar yaklaşık on gün boyunca kaçak riski altındadır. Bu nedenle ilk on gün ağır aktiviteler ve katı beslenme önerilmez. Ameliyat olan hasta kas gücü ile yapılan ağır bir işte çalışmıyorsa bir hafta sonra çalışmaya başlayabilir.

Obezite cerrahisi sonrası hastalar için beslenme önerileri
Sıvılar ilk 2 hafta, daha sonra 3-4. haftalar arasında püre, katılar 5. haftadan itibaren alınmalıdır.

İlk önce katı yiyecekler yenmez, çünkü dikişlere baskı yapabilir ve sizi kusmaya ve rahatsız hissetmenize neden olabilir.

*İlk ay portakal, greyfurt gibi turunçgil içeceklerden kaçınılmalıdır.

Katı sıvı gıdaları ve içecekleri aynı anda tüketmeyin.Sıvılar yemeklerden 30 dakika önce veya sonra alınmalıdır.

  • Kalorisi yüksek besinlerin sık tüketilmesi, mideniz daha küçük olmasına rağmen kilo vermenin yanı sıra daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

*Yemekler düzgün çiğnenmezse mide çıkışını tıkayarak ağrılı rahatsızlık ve kusmaya neden olabilir.

*Yemekler yavaş yenmeli, yemek ortalama 30-45 dakika sürmelidir.

*Memnun olduğunuzda veya midenizin ortasında baskı hissettiğinizde yemeyi veya içmeyi bırakın.

*Yeterli miktarda günlük 60-80 gr protein alındığından emin olun.

*Püre haline gelene kadar jöle, muhallebi, yoğurt yemeyin.

  • Öğünleriniz önce protein, sonra meyve ve sebze içermelidir. Karbonhidratları boş kalori olarak kullanmaktan kaçının ve erken aşamalarda zor olabilir.

*Eti yeniden tanıtırken, birkaç ay boyunca biftekle mücadele edebilirsiniz, başlangıçta güveç ve kıyma yemek daha kolaydır.

  • Dehidrasyonu önlemek için günde en az 2 litre su/sıvı tüketmelisiniz. *Kafeinsiz kahveye 4 haftadan sonra, kahveye 3 aydan sonra, çaylara sıvılarla izin verilir.

Tıbbi prosedür
Ameliyat Öncesi Doktor Muayenesi – Ameliyat Öncesi Testler ve Konsültasyonlar.
Laproskopik Mide Tüpü Operasyonu genel anestezi dahil.
Tüm ilaçlar dahil tüm hastane bakımı.
Doktorunuz tarafından ameliyat sonrası kontrol ve bakım
1 yıl boyunca ameliyat sonrası kontroller.
7/24 açık acil durum hattı
Hastane Olanakları
Geceyi sizinle birlikte hastanede geçirebilecek eşiniz ve sizin için özel oda
7/24 deneyimli bir bakım ekibinden Hemşirelik Tesisleri
Hastanede kaldığınız süre boyunca partneriniz için günde 3 kez yemek.
Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler El Kitabı

Konaklama
Hastaneden çıkışta 1-2 gece Kuşadası veya izmir’de 4* konaklama. Varış saatine bağlı olarak bazı hastalar doğrudan hastaneye götürülebilir.
Ulaşım
Tüm transferler havalimanı-otel, otel-hastane, hastane-otel, otel-hastane, hastane-havalimanı dahildir.
Mide Tüpü Maliyeti Türkiye
Türkiye’de Tüp Mide maliyeti neleri kapsadığına bağlı olarak değişir ? Otel transferi veya belki ameliyat öncesi tatil, Türkiye’de Mide Tüpü maliyeti

Ameliyattan sonra, kilo verme hedeflerinizi yolunda tutarken yeterli beslenmeniz önemlidir. Doktorunuz muhtemelen size şunları önerecektir: Yavaş yiyin ve için. Dumping sendromundan kaçınmak için, yemeklerinizi en az 30 dakikanızı ve 1 bardak su içmeniz için 30 ila 60 dakikanızı ayırın.

bakım sonrası için neye ihtiyacımız var?
(hemogram, AST ALT, GGT, ALP, üre, kreatinin, glikoz, vit B12, TSH, FT3, FT4, Fe, ferritin, Na,K,Ca,CI(Test, ameliyat sonrası 1.-3). -6.-9.12.ay ve 2.yıl.bize göndermek için bu testler hakkında gp’nize danışabilirsiniz ve bu test de ücretsiz olmalıdır..